ADEKO

ADEKO - rodinné domy na klíč, projekty: http://adeko.cz/

Úvodní stránka > Typové projekty rodinných domů > Bungalovy > Bungalov - levný dům svépomocí: taková skládačka

Bungalov - levný dům svépomocí: taková skládačka

 Pohled na dokončený bungalov

Bungalovy jsou stále oblíbenější. Mají své veliké přednosti a navíc, při určité plošné velikosti, mohou být zcela jistě levnější, než patrové domy.

 

O srovnání bungalovů a patrových domů si můžete přečíst zde.


 Výkopy pro základy bungalovu

Jaké jsou hlavní fáze hrubé stavby bungalovu?

Rodinný dům se nechá podle projektu vyměřit geometrem. Pak sejmete ornici v příslušné tloušťce a vykopete základové pásy pod budoucími zdmi.

 Základová deska bungalovu těsně před zalitím

 Na obrázku vidíte základy domku těsně před finální fází - zalitím betonem, kdy vznikne to, čemu se ne zcela přesně říká "základová deska". Do podkladního betonu jsou vloženy Kari sítě - mřížovina z ocelových prutů.

Nezapomeňte pod betonovou desku uložit všechny prostupy kanalizace, přípojky vody a elektrické energie. Plyn se do základů nepodsklepené stavby nesmí ukládat!

 Obvodové zdivo bungalovu na základové desce

Když beton dostatečně vyzraje, vyzdí se na přitavenou hydroizolaci cihelné bloky nebo jiný stavební systém až do úrovně věnce. Pokud použijete broušené cihly, technik výrobce stavebního systému vám založí první řadu cihel celého rodinného domu pomocí nivelačního přístroje.

To je velmi důležité, protože další zdění může být pro trošku šikovnou osobu opravdu skládačka - takové Lego pro dospělé. Je nutné jen dodržet všechny zásady uvedené v příručce výrobce.

 Věnec na bungalovu

Železobetonový věnec ukončí zdivo a současně vytvoří překlady nad otvory. Tím dojde k dalšímu zlevnění stavby.

Výrobci a prodejci stavebního materiálu to nevidí rádi a nejednou se stalo, že klientovi vnutili i překlady, vždyť přeci v každém domě překlady musí být. Tím ovšem klientovi zdraží dům o několik desítek tisíc korun.

 Montáž dřevěných vazníků na bungalovu

 Na vyzrálý železobetonový věnec se přimontují dřevěné vazníky se styčníkovými plechy. Jde o patentovanou a přitom levnou technologii, kterou může provést jen proškolená a certifikovaná firma.  Protože styčníkové plechy mají řádově vyšší tuhost, mohou být dřevěné profily poměrně subtilní

Vazníky si nemůžete vyrobit na stavbě "na koleně".  Nelze je nahradit ani sbíjenými vazníky, které se kdysi dělaly. Bylo by to možné jen za předpokladu zvětšení dimenzí prvků vazníků. To by samozřejmě vyžadovalo nový statický výpočet včetně detailního návrhu hřebíkových spojů. Takový statický výpočet by stál více, než by byla cenová úspora na vaznících:-(

 Namontované a zavětrované vazníky na bungalovu

 Když jsou dřevěné vazníky smontované a zavětrované (zajištěné prostorově, aby se neskácely jako domino), nastoupí pokrývači a klempíři.

Střechu opatří pojistnou paropropustnou fólií, kontralatěmi, latěmi, krytinou a všemi součástmi, které ke střeše patří. Tyto činnosti také nejsou vhodné pro svépomocné provádění a je velmi rozumné je svěřit odborné certifikované firmě.

Montáž střešní krytiny a všech součástí Tak, střecha na levném rodinném domečku už bude hotová, ještě zbývá osadit hřebenáče, zábrany proti vletu ptáků do podstřešního prostoru a pár dalších drobností.
 Hrubá stavba levného bungalovu se střechou

Střecha na rodinném domě je dokončená, včetně pobití podhledu obkladovými palubkami a můžete se klidně věnovat pracím v interiéru.

My se jimi budeme zabývat v některém z dalších článků na našem serveru.

 

Stavba bungalovu není složitá a s dobrým projektem a stavebním dozorem se vám to určitě podaří. Vyberte si z našich projektů bungalovů 3+1 nebo 4+1!

   

 

 Adeko projekt s.r.o., Ul. 28. října 168, 709 00 Ostrava - Mariánské Hory (ukázat na mapě)
tel./fax: 596 781 470, mobil: 774 315 129
e-mail: adeko(zavináč)adeko.cz, Kontaktní formulář, Tisk
stránky od www.diarek.cz