ADEKO

ADEKO - rodinné domy na klíč, projekty: http://adeko.cz/

Úvodní stránka > Chci bydlet > Výběr domu > Co zvolíte? Bungalov nebo patrový dům?

Co zvolíte? Bungalov nebo patrový dům?

Patrový dům - typový projekt Obojí typ bydlení - v bungalovu nebo v patrovém domě - má své výhody a nevýhody. Pojďme spolu zvážit hlavní pro a proti jednotlivým typům bydlení.

Bezbariérový bungalov

Bungalov může být bezbariérový

 Vše v jediné úrovni - to je hlavní výhoda bungalovu. Dle příslušné vyhlášky má být úroveň podlahy nejméně 200 mm nad okolním upraveným terénem. Pokud se z okolní zpevněné plochy udělá nájezd ke vstupním dveřím, pak dům je plně bezbariérový.

 

Jistě, naštěstí mnozí nepotřebujeme nájezd pro invalidní vozík. Ale určitě všichni zestárneme a pak budeme rádi, že nemusíme do ložnice chodit po schodech...

 

Obvodové zdi a střešní vazníky bungalovu

Bungalov je konstrukčně jednodušší

Jen základy, obvodové zdi a dřevěné vazníky, jako na obr. vlevo. Celý prostor domu se už jen rozčlení příčkami na místnosti, které nejsou však nosné a nemusí mít pod sebou základy. Dispozice je volnější, lze ji snadněji měnit i v budoucnu při přestavbách...

Betonový strop a klasický dřevěný krov je dražší

Bungalov může být levnější

Díky jednoduchým konstrukcím to je pravda, alespoň do určité plošné velikosti. Pokud by byl bungalov hodně plošně rozsáhlý, pak je to jistě na zvážení. Ale podle našich zkušeností i z následujících důvodů vycházejí běžné bungalovy levněji:

  • méně základů a vnitřních nosných zdí
  • nebuduje se drahý betonový strop
  • dřevěné vazníky vytvoří současně krov i strop
  • nebuduje se schodiště
Patrový dům na úzké parcele vyřeší problém s místem

Patrový dům se více hodí na úzké parcely nebo do svahu

Je-li parcela malá, úzká nebo svažitá, pak je vhodnější zvolit patrový dům. Zůstane vám více zahrádky pro hry dětí a pro radost dospělým.

Minimální rozumná šířka domu by měla být kolem 5 metrů, nejmenší vzdálenost k hranici parcely je pak 2 m. Dům by se měl teoreticky vejít i na parcelu širokou 9 m.

 Patrový ekonomický rodinný dům

Patrový dům má menší tepelné ztráty

Ideální tvar je koule: při nejmenším ochlazovaném povrchu je k dispozici největší objem. Ale kulatý dům - možná někdy v budoucnu...

Hned další výhodný tvar je krychle, platí o ní totéž. Čím více je dům podobný ideálním tvarům, tím je z hlediska vytápění ekonomičtější.

Bungalov má zpravidla tvar kvádru a čím více jeden rozměr převažuje nad ostatními, tím je to méně výhodné. I když: dnešní tepelné izolace mají tak vynikající vlastnosti, že toto přestává být rozhodujícím kritériem. Minimálně stejně důležité bude větrání domu řízenou rekuperací...

 Více o bungalovech také ZDE.Adeko projekt s.r.o., Ul. 28. října 168, 709 00 Ostrava - Mariánské Hory (ukázat na mapě)
tel./fax: 596 781 470, mobil: 774 315 129
e-mail: adeko(zavináč)adeko.cz, Kontaktní formulář, Tisk
stránky od www.diarek.cz